Minister ziet geen aanleiding voor afschaffing legitieme portie

/
Publicatiedatum: 12 juni 2026

Opslaan

Deel deze informatie

De legitieme portie afschaffen? Claudia van Bruggen, de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, ziet daar geen aanleiding toe in het WODC-onderzoek ‘Draagvlak voor de legitieme portie’. Verder neemt zij de suggesties in het rapport, om wetgeving aan te passen, niet over.

Uit het WODC-onderzoek kwam naar voren dat de legitieme portie op een breed draagvlak kan rekenen. Van de ondervraagden is 40 procent altijd voorstander van de legitieme portie, 19 procent altijd tegen en 40 procent, afhankelijk van de omstandigheden, soms voor en soms tegen. Volgens het WODC is het al dan niet afschaffen van de legitieme portie uiteindelijk een principiële en maatschappelijke afweging die thuishoort bij de politiek.

Uiteenlopende meningen

Van Bruggen concludeert mede op basis van het WODC-onderzoek dat een groot maatschappelijk draagvlak voor de afschaffing van de legitieme portie ontbreekt. In het rapport staan ook enkele suggesties om de wetgeving aan te passen. Bijvoorbeeld dat het mogelijk moet zijn om vóór het overlijden afspraken te maken over de nalatenschap en dat bij onterving verplicht een considerans in het testament wordt opgenomen. Volgens de staatssecretaris zijn deze suggesties onvoldoende verkend en beoordeeld op nut, noodzaak en effecten om te vertalen naar wetswijzigingen.  Daarom vindt zij het nu niet wenselijk om één of meer suggesties te selecteren. Zij wacht de verdere discussie en ontwikkeling in de wetenschap en de rechtspraktijk af.

Meer informatie: KNB, Madeleine Hillen

m.hillen@knb.nl