Notariële softwareleveranciers tegen invoering eHerkenning door Kadaster
De notariële softwareleveranciers maken bezwaar tegen de verplichting van het Kadaster om per 31 januari 2024 eHerkenning in te voeren. De invoeringstermijnen zijn niet realistisch, schrijven de softwareleveranciers in een gezamenlijke brief aan het Kadaster. Bovendien zijn zij er niet van overtuigd dat eHerkenning de beste oplossing is voor het notariaat.
Het Kadaster maakte vorige week bekend dat het gebruik van eHerkenning vanaf 31 januari 2024 verplicht wordt voor wie gebruik wil maken van diensten van het Kadaster. De invoering van een nieuw inlogmiddel is volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) nodig om de digitale beveiliging van het Kadaster te verbeteren. Om dit mogelijk te maken moet notariële softwareleveranciers hun software aanpassen.
Invoeringstermijnen onrealistisch
In hun brief (pdf) wijzen de softwareleveranciers het Kadaster op de onrealistische invoeringstermijnen. De werkzaamheden om de software gereed te maken voor eHerkenning kosten tijd en de technische specificaties zijn nog niet compleet aangeleverd. Daar komt nog bij dat december en januari drukke maanden zijn voor het notariaat. In deze maanden is het volgens de softwareleveranciers onwenselijk om softwarewijzigingen met een grote impact als deze door te voeren.
Alternatief KNB
Daarnaast twijfelen de softwareleveranciers over de geschiktheid van het middel eHerkenning voor het notariaat en voorzien zij (juridische) problemen bij de overhaaste invoering ervan. De KNB heeft een alternatief uitgedacht, waarbij het notariaat inlogt met een eigen KNB-middel. Dit lijkt volgens de softwareleveranciers beter aan te sluiten bij de juridische structuur van het notariaat, meer zekerheid te bieden over de identiteit van de gebruiker en te voorkomen dat elke organisatie die eHerkenning gaat invoeren zelf moet vaststellen of iemand notaris is.
Standpunt KNB
De KNB onderschrijft de zorgen van de notariële softwareleveranciers en de impact op het notariaat. De KNB is zelf al geruime tijd met het Kadaster en BZK in gesprek om ze te overtuigen van een passende oplossing voor het notariaat. Voorlopig dienen notariskantoren er echter rekening mee te houden dat de invoering van eHerkenning per 31 januari 2024 gewoon doorgaat. Hierover volgt op korte termijn nadere berichtgeving.
Meer informatie: KNB, Erik Simonse, e.simonse@knb.nl


