Vertrouwelijk sparren met de vertrouwensnotaris
Zit je met een lastig dilemma over bijvoorbeeld de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme (Wwft)? Dan kun je dit delen met de vertrouwensnotaris. Bijvoorbeeld met Gerber van Driel van TRIP Advocaten Notarissen. Sinds zijn benoeming tot vertrouwensnotaris eind december staat hij vakgenoten bij met advies in een vertrouwelijke sfeer.
Hoewel andere kwesties, zoals compliance, ook met de vertrouwensnotaris besproken mogen worden, grijpen de meeste (kandidaat-)notarissen de telefoon om Wwft-dilemma's te bespreken. 'Hoe heeft diegene in dit specifieke geval gehandeld en geeft die manier of uitkomst aanleiding om melding te doen bij de FIU, de Financial Intelligence Unit? Dat zijn lastige afwegingen,' vertelt Van Driel. 'De angst voor een tuchtklacht is vaak de trigger om te bellen.'
Overwogen keuzes maken
'In de praktijk zie je, bijvoorbeeld ten aanzien van het doen van een melding, dat ofwel het doen van een melding niet als een optie wordt meegenomen of juist dat het niet doen van een melding niet als optie wordt ervaren. Niet melden omdat dat risico's met zich zou meebrengen. Wel melden omdat je dan altijd goed zit. Beide richtingen zijn niet hoe het zou moeten. De Wwft biedt alle ruimte om een overwogen keuze te maken.' En om een weloverwogen keuze te maken, wordt soms de hulp van de vertrouwensnotaris gezocht. 'Het is fijn om over dit soort vraagstukken te kunnen overleggen in een vertrouwelijke context. Daarmee is de vertrouwensnotaris een essentiële toevoeging voor onze beroepsgroep.'
Sparren met de vertrouwensnotaris
Van Driel kwam in aanraking met de rol van de vertrouwensnotaris door zijn kantoorgenoot Gerrit Mulder, die deze functie tot eind vorig jaar vervulde. 'In dat kader hadden wij wel overleg, uiteraard vertrouwelijk: meestal over metavragen, soms ook over specifieke geanonimiseerde casuïstiek. Ik wist dus heel goed wat een vertrouwensnotaris doet en het sparren over de vraagstellingen doe ik dan ook graag.' Daarbij komt dat gedegen kennis en ervaring op het gebied van Wwft en compliance noodzakelijk is, en die kennis en ervaring heeft Van Driel ruimschoots opgedaan als lid van de compliance committee binnen zijn kantoor en als één van de portefeuillehouders compliance in het dagelijks bestuur.
Rust geven
Als vertrouwensnotaris kan hij 24 uur per dag worden gebeld. 'Mensen kunnen best wel vastzitten en daarom probeer ik altijd bereikbaar te zijn. Soms weet de vraagsteller ook niet helemaal wat de urgentie is van zijn vraag. Maar als iemand anders ernaar kijkt, geeft dat andere of nieuwe inzichten. Bijvoorbeeld dat er nog ruimte is om de kwestie nader te onderzoeken of dat de vraagsteller geholpen wordt met het formuleren van aanvullende vragen. Een gesprek met de vertrouwensnotaris kan daardoor wat rust geven.'
Meer informatie
Meer weten over de vertrouwensnotaris en hoe het bijvoorbeeld zit met de geheimhoudingsplicht? Bekijk dan de speciale pagina over dit onderwerp op knb.nl. Van Driel is 1 van de 7 vertrouwensnotarissen waar iedere notaris contact mee kan opnemen.
