Aanvulling koopcontract is geen verbetering van een ‘kennelijke misslag’

Leestijd: min

Opslaan

Deel deze informatie

Kamer voor het notariaat Arnhem-Leeuwarden 24 juli 2017

Klagers hebben in 2015 appartementen geleverd gekregen bij akten verleden voor notaris N. Bij proces-verbaal verbetering van kennelijke misslag, corrigeert N in september 2016 een niet in de akten opgenomen artikel. De correcties/aanvullingen bestaan uit voorwaarden die de gemeente heeft verbonden aan de voor de appartementen verleende subsidie. N reageert niet op vragen die namens klagers aan N zijn gesteld bij e-mail in februari 2017.

De klacht

N heeft een proces-verbaal kennelijke misslag opgesteld ter zake van een wijziging die in feite een aanvulling op of een verbetering van de koopakten met zich brengt. N heeft ook nagelaten klagers te informeren door het toezenden van het opgemaakte proces-verbaal.

Het verweer

N zag de wijziging niet als een aanvulling waar klagers beter of slechter van zouden worden, omdat de wijziging vooral zag op de verplichting om de bestemming bewoning van het gekochte appartement in stand te houden. N heeft ter zitting verklaard dat hij de gevolgde werkwijze opnieuw heeft bezien en dat hij het met klagers eens is dat een rectificatieakte de aangewezen weg was geweest.

Het oordeel

De wijziging die in het proces-verbaal is opgenomen, kan niet worden aangemerkt als een kennelijke misslag. Immers hetgeen is gewijzigd stond niet in de koopovereenkomst en kon alleen al om die reden niet met een proces-verbaal worden doorgevoerd op basis van een opdracht van één partij. Ook de klacht die ziet op het destijds niet toezenden van het proces-verbaal aan klagers is gegrond. Op de gegrondverklaring van een klacht past in beginsel een tuchtrechtelijke reactie. De kamer acht in dit verband wel van belang dat N inmiddels afstand heeft genomen van de destijds gevolgde werkwijze. Dat neemt echter niet weg dat bij het geheel van de omstandigheden het opleggen van de tuchtmaatregel van berisping gepast en geboden wordt geacht.

De notariskamer legt de maatregel berisping op.

Opmerking

Artikel 45 lid 2 van de Wet op het notarisambt geeft een rectificatiemogelijkheid voor de notaris. Met het woord ‘kennelijk’ wordt aangegeven dat het objectief duidelijk moet zijn dat het om een schrijffout of een misslag gaat. De fout moet zodanig zijn, dat die voor iedereen direct kenbaar en duidelijk is. De akte mag door de verbetering geen andere inhoud krijgen.

Lees de hele uitspraak