Notaris mag geen kosten in rekening brengen bij verkoper voor titelonderzoek naar een aangeleverde verklaring van erfrecht

Leestijd: min

Opslaan

Deel deze informatie

Geschillencommissie Notariaat 28 augustus 2019

Notaris N verzorgt de levering van het door klager K verkochte woonhuis. K levert een verklaring van erfrecht en het testament van zijn overleden echtgenote aan, waaruit blijkt dat hij het woonhuis heeft toegedeeld gekregen. N brengt aan K 151,25 euro in rekening met de omschrijving: werkzaamheden nalatenschap zonder notariële akte van verdeling. Deze werkzaamheden zouden hebben bestaan uit opvraging en beoordeling van stukken, controle in het Centraal Testamentenregister en/of welk testament van toepassing is.

Het geschil

Volgens K had N deze werkzaamheden niet hoeven uit te voeren, aangezien er een verklaring van erfrecht was. Als de kosten wel terecht zijn gemaakt, horen deze thuis op de rekening van koper.
N stelt dat hij de plicht heeft om in het kader van rechtszekerheid eventuele complicaties in verband met een vererving uit te zoeken. De opdracht hiervoor vloeit voort uit de koopovereenkomst en verkoper dient deze kosten te betalen.

Het oordeel

De notaris is verplicht voor het passeren van de akte van levering onderzoek te verrichten naar de beschikkingsbevoegdheid van de verkoper. De kosten voor dit onderzoek vallen in principe ook onder de clausule kosten koper, tenzij sprake is van uitzonderlijke extra werkzaamheden, die in redelijkheid niet ten laste van de koper kunnen worden gebracht. Het in het onderhavige geval uitgevoerde onderzoek, te weten het doornemen van de akte van erfrecht en het testament, heeft naar het oordeel van de commissie geen uitzonderlijke extra werkzaamheden van de notaris vereist en moeten geacht worden te vallen onder de gebruikelijke handelingen.
Gelet op het voorgaande heeft N naar het oordeel van de commissie niet gehandeld zoals verwacht mag worden van een redelijk bekwame en redelijk handelende notaris.

De Geschillencommissie oordeelt dat N 151,25 euro en het klachtengeld ad 77,50 euro aan K moet vergoeden. Tevens is N een bijdrage in de behandelingskosten verschuldigd.

Opmerking

Kosten voor de verwerking van een verklaring van erfrecht worden zeer regelmatig door notarissen in rekening gebracht aan verkoper, in de gedachte dat er extra werkzaamheden boven op het gewone titelonderzoek nodig zijn. De arbiter maakt hier korte metten mee: deze kosten zijn geen uitzonderlijke extra werkzaamheden en mogen dus niet in rekening gebracht worden.